Muharrem İnce'den İmamoğlu ve Mansur Yavaş'a adaylık uyarısı

Memleket Partisi lideri Muharrem İnce, Millet İttifakı'nda cumhurbaşkanı adaylığı için adı geçen İBB Başkanı İmamoğlu ve ABB Başkanı Yavaş'a, 'Adı geçen belediye başkanlarına da sesleniyorum, dikkatli olun, bana yaptıklarını size yapmasınlar. Sandıkları boş bırakırlar, haberiniz olsun.' uyarısında bulundu.

Muharrem İnce'den İmamoğlu ve Mansur Yavaş'a adaylık uyarısı
Muharrem İnce'den İmamoğlu ve Mansur Yavaş'a adaylık uyarısı

Ziyaretlerde bulunmak ve partisinin ilçe binasının açılışına katılmak için Kayseri'ye giden Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

PARTİLERİN HAZİNE YARDIMI ALMASI

Partilerin bu yıl hazine yardımı almamaları yönünde bir kampanya başlattıklarını ifade eden İnce, pazartesiden itibaren kampanyayı imzaya açacakları belirterek bu para ile üniversite öğrencilerine 2 milyon tablet alınmasını istedi.

Muharrem İnce, “Bu yıl 2022 yılında AK Parti, CHP, MHP, HDP, İYİ Parti 645 milyon TL, eski parayla 645 trilyon TL hazine yardımı alacaklar. 2022 yılında seçim olursa toplam alacakları para 1,9 milyar TL yani 2 katrilyon. Bu yoksulluk bu kriz ortamında almayın bu parayı. Bu parayla 2 milyon yoksul üniversite öğrencisinin tablet ve bilgisayar sorunu kalmaz” dedi.

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Memleket Buluşmaları kapsamında Niğde ve Nevşehir’den sonra Kayseri’ye geldi. Kayseri’de düzenlediği basın toplantısında konuşan İnce, Siyasi Partilere Tasarruf Kampanyası adı altında yeni bir kampanya başlattıklarını duyurdu. İnce, “Bu yoksulluk ortamında her üç gençten biri işsizken, dolar rekorun rekorunu kırarken, fabrikalar kapanırken, raflar boşalırken, millet ayçiçeği yağı alamazken, hazineden bu kadar parayı alıp sokaklara bayrak asmak doğru değildir” dedi.

YOKSUL ÖĞRENCİNİN SORUNU KALMAZ

Siyasi Partilere Tasarruf Kampanyası’nın 17 Ocak Pazartesi itibariyle tüm siyasi partilere imzaya açacaklarını dile getiren İnce, “Her yıl ocak ayında TBMM’de grubu bulunan siyasi partiler hazine yardımı alır. Bu yıl 2022 yılında AK Parti, CHP, MHP, HDP, İYİ Parti 645 milyon TL eski parayla 645 trilyon TL hazine yardımı alacak. 2022 yılında seçim olursa toplam alacakları para 1,9 milyar TL, yani 2 katrilyon. Bu büyük bir para. Yani iki milyon üniversite öğrencisine biner lira para verebiliyoruz. Toptan aldığımız zaman 2 milyon yoksul öğrencinin tablet bilgisayar sorunu kalmaz” dedi.

HAZİNEDEN BU KADAR PARAYI ALIP SOKAKLARA BAYRAK ASMAK DOĞRU DEĞİL

Memleket Partisi Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Gaye Usluer’in kampanyayı imzaya açacağını söyleyen İnce, “Kim bu kampanyaya katılıyor göreceğiz. Bu yoksulluk ortamında her üç gençten biri işsizken, dolar rekorun rekorunu kırarken, fabrikalar kapanırken, raflar boşalırken, millet ayçiçeği yağı alamazken, hazineden bu kadar parayı alıp sokaklara bayrak asmak doğru değildir. Siyasi partiler 2022 yılında hazine yardımı almasınlar. Biz ne güzel götürüyoruz kendi paramızla, kendi emeğimizle” diye konuştu.

PKK'LI İLE FOTOĞRAF ÇEKTİREN HDP'Lİ VEKİL

HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel'in, etkisiz hale getirilen PKK'lı teröristle fotoğraf çektirmesine değinen İnce, hiçbir milletvekilinin teröristle fotoğrafının olmaması gerektiğini kaydetti.

CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI TARTIŞMALARI

Bir gazetecinin, Millet İttifakı cephesinde cumhurbaşkanlığı adaylığı tartışmasının devam ettiğini, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun isimlerinin geçtiğini aktarıp, bu konudaki değerlendirmesini sorması üzerine İnce, cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda kendilerini örnek almalarını isteyerek, partisinin cumhurbaşkanı aday adayı olduğunu ifade etti.

Bütün siyasi partilerin, üyelerinin önüne sandığı koymalarını öneren İnce, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Oradan kim çıkarsa, belediye başkanı çıkıyorsa bırak o olsun. Amaç seçimi kazanmak değil mi? Yok 'İstanbul'u veremezmişiz.' İstanbul'u ver Türkiye'yi al kardeşim, alabiliyorsan. 'İstanbul'da belediye meclisinde çoğunluğumuz yok, AK Parti'ye geçer' deniyor, geçsin. Seçim kazanmak istiyor musun sen? 'Kazanırız ama İstanbul Belediyesi'ni kaybederiz, mecliste çoğunluğumuz yok.' Geçsin AK Parti'ye. Al görevden, ata bir kayyum, yapamıyor musun? Ben mi öğreteceğim size, bunları bilmiyor musun? Sizin derdiniz üzüm yemek mi, bağcıyı dövmek mi? Önce onu söyleyin. Adı geçen belediye başkanlarına da sesleniyorum, dikkatli olun, bana yaptıklarını size yapmasınlar. Sandıkları boş bırakırlar, haberiniz olsun. Bu işin bir tane doğrusu var, kişiye göre siyaset olmaz, ilkeye göre siyaset olur. Tayyip Erdoğan'ın böyle bir korkusu var mı? Aday yapılmama diye bir korkusu var mı? Yok. Sandık konulsa yine Tayyip Erdoğan çıkar mı? Çıkar. Korkuyla koltuk korunur mu? Koyacaksın sandığı, kim çıkarsa cumhurbaşkanı adayı yapacaksın, bu kadar basit. Koltuklar insanlara mülk değildir. Babadan miras değildir. ya çıkacaksın aslanlar gibi aday olup kazanacaksın ya da aday olamıyorsan vereceksin koltuğu. Bu kadar basit."

'ARTIK CHP BİR EKMELEDDİN VAKASI YAŞATAMAZ'

Millet İttifakı'nın kendi arasında anlaşamayacağını iddia eden İnce, "Anlaşamayacaklar, yaz buraya. 'Memleket Partisi ne işe yarıyor' dedi bir tanesi yolda gelirken. Bak dedim, bir tane işe yaradı şimdiye kadar. 'Artık CHP bir Ekmeleddin vakası yaşatamaz' dedim. Daha ne yapsın Memleket Partisi. Kuruldu kurulmaz bir işe yaradı. İddialı bir partiyiz. Birinci parti olacak, göreceksiniz. Millet bu iktidardan da bu muhalefetten de kurtulacak." dedi.

'OY VERDİKLERİNDEN ŞÜPHELİYİM'


Bir gazetecinin, Kılıçdaroğlu ve ekibinin, kendisinin aday gösterildiği önceki cumhurbaşkanlığı seçimini kaybettirmeye çalışıp çalışmadıklarını sorması üzerine İnce, "CHP yönetimi 'nasılsa kazanamaz bu, başımızdan da def edelim' deyip sandıklara sahip çıkmadılar. Para harcamadılar. Oy verdiklerinden de şüpheliyim. Kaybetsin diye çalıştılar demiyorum, bu çok iddialı olur. 'Nasılsa kazanamayız, biz günü kurtaralım' dediler. Hatta bir ara ben kampanyayı hızlandırınca korktular, 'eyvah, geliyor galiba bu' diye." ifadelerini kullandı.