service

Erdoğan, ‘Tel Rıfat ve Münbiç’teki tüm YPG’li teröristler, silahlarıyla beraber bu bölgenin dışına çıkarılacaktır.’ dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’nın Soçi kentinde, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü. Altı saati aşkın süredir devam eden toplantı, iki ülke heyeti arasında bu zamana kadar gerçekleşen en uzun toplantı oldu.

Toplantıda alınan kararları Dışişleri Bakanları açıkladı.

Rusya ile 10 maddelik Suriye mutabakatı

Erdoğan konuşmasında “150 saat içinde YPG’li teröristler ve silahları 30 kilometrenin dışarısına çıkarılacak örgütün tahkimat ve mevzileri imha edilecektir. 150 saat sonra alanın batısı, doğusunda 10 kilometre derinlikte Türk-Rus devriyeleri başlayacaktır.” dedi.

Putin’in açıklamalrından satır başları:

‘BARIŞI TÜRKİYE İLE SURİYELİLER BİRLİKTE SAĞLAYACAK’

Sayın Cumhurbaşkanı, bayanlar, bayanlar. Türkiye Cumhurbaşkanına davetimi kabul ettiğim için müteşekkiriz. Kısa bir süre önce  telefon görüşmesi yaptık, davetimi o gün dile getirdim. Suriye Arap Cumhuriyeti’ndeki durumu müzakere ve Fırat’ın ötesindeki  durumu da ele almak için bugün bir araya geldik. Sayın Erdoğan Türkiye’nin askeri harekatıyla ilgili açıklamalar yaptı. Biz defalarca Türkiye’nin milli güvenliklerini temin etmek için adımlar atmak istediği niyetini anlayışla karşılıyoruz.

Terör örgütlerinin Türkiye’nin gerçekleştirmiş olduğu harekattan yararlanmaması, bunların arasında DEAŞ var. Militanları cezaevlerinde bulunuyorlar, kaçma teşebbüsünde bulunuyorlar. Suriye’de kalıcı barışın ve istikrarın sağlanması ancak bu ülkenin toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı duymakla mümkündür. Bölgedeki barışı ve istikrarı Türkler ile Suriyeliler birlikte sağlayacak. Suriye hükümeti ile kuzey doğudaki Kürtler arasında geniş  diyalog başlatılması gerekiyor. Bu kapsayıcı diyalog yoluyla Kürt, çok uluslu Suriye halkının hak ve hukukları ancak bu şekilde savunulabilir.

Suriyeli göçmenlerin vatanlarına dönmeleri gerekiyor. Uluslararası topluma, BM’nin ilgili kurum ve kuruluşlarına göçmenlerin dönüşünü desteklemelerini bekliyoruz. Herhangi bir ayrımcılık, siyasallaştırma ve ön şartlar ileri sürmeden yapmalılar. Büyük bir memnuniyetle ticaret hacmimizin arttığını gözlemliyoruz. Ulusal paralarla ödemeleri öngören hükümetler arası anlaşma imzalandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın Soçi kentinde Devlet Başkanlığı Rezidansı’nda bir araya geldi. Putin ve Erdoğan, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. ( Mustafa Kamacı – Anadolu Ajansı )

ERDOĞAN: ORTAK DEVRİYE BAŞLAYACAK

Rusya’da bulunmaktan duyduğum memnuniyeti özellikle ifade etmek istiyorum.  Özellikle bugünkü görüşmelerimizde ana gündemimiz Suriye’deki gelişmelerdi. Bunun yanısıra ikili ilişkilerimizi de etraflıca ele alma fırsatı oldu. Ekonomi alanında milli paralarla ticaretin artırılmasına, buna yönelik anlaşmayı da bildiğiniz gibi kısa süre önce imzalamıştık.Bu anlaşmanın 100 milyar dolarlık ikili ticaret hedefine ulaşmada önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz. Akkuyu ve Türk Akım’da işbirliğimiz sürüyor. S-400’de teslimatlar yapılıyor. Önümüzdeki dönemde de ortak çıkarlarımız doğrultusunda bu çalışmalar kararlılıkla devam edecektir.

Sayın Putin’le Suriye’de barış, huzur, istikrarın tesisi için gerek ikili düzeyde gerekse Astana formatı kapsamında çok ciddi çaba harcadık. Soçi Muhtarısı dahil pekçok önemli karara imza attık. 16 Eylül’de Ankara zirvesiyle Anayasa Komitesi’nin kuruluşunu ilan ettik. 30 Ekim’de komite toplanacak. Beklentimiz komitenin Suriyelilerin meşru ve haklı beklentileri çerçevesinde gerçek ve kapsamlı değişiminin önünü açmasıdır. İdlib’deki gerginliği azaltmak da yaptığımız görüşmelerin gündemindeydi. Saldırılarda bir azalma yaşandığını görmek memnuniyet vericidir. Bundan sonra istikrar ortamını güçlendirmek ve kalıcı hale getirmek hedefimizdir.

Bugün ağırlıklı olarak Barış Pınarı Harekatımız bağlamındaki son gelişmeleri ele aldık. Sayın Putin’e harekatımız hakkında kapsamlı bilgi verdik. Harekatın ana gayesi bölgeden PKK/YPG terör örgütünü çıkartıp, Suriyeli sığınmacıların geri dönüşünü sağlamaktır. Bölücü terör tehdidini ortadan kaldırarak, Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve siyasi bütünlüğünü garanti altına almaktır. Bizim hiçbir zaman ülkenin toprak bütünlüğünde gözümüz yoktur. Adımlarımızı hassasiyetle artık. Fırat Kalkanı’nda 3 bin kilometrelik alanı teröristlerden temizledik. 365 bin Suriyeli gönüllü olarak geri döndü. Suriye toprakları Türkiye’nin çabaları neticesinde yıllar sonra huzura ve istikrara kavuştu. Bu modeli Suriye’nin kuzeyinde ve diğer yerlere teşmil etmek istiyoruz. Biz 8,5 yıldır Suriyeli kardeşlerine kucak açan bir ülkeyiz. Artık bu kardeşlerimizin vatan hasretini dindirecek adımları atmamız gerekiyor.

PYD TEL RIFAT VE MÜNBİÇ’TEN ÇIKACAK

Harekatla güvenli hale getireceğimiz alana öncelikle 1 milyon kadar Suriyeli’nin yerleşeceğini planlıyoruz. İnşallah uluslararası toplumun da katkı ve desteğiyle bu önemli planı hayata geçireceğiz. Bu süreçte Rus dostlarımızla beraber çalışacak, gönüllü geri dönüşü hayata geçirecek projelere imza atacağız. Bugün sayın Putin’le Suriye’nin toprak bütünlüğü, terörle mücadelede tarihi mutabakata imza attık. Türkiye ve Rusya Suriye topraklarında ayrılıkçı hiçbir gündeme izin vermeyecektir. 150 saat içinde YPG’li teröristler ve silahları 30 kilometrenin dışarısına çıkarılacak örgütün tahkimat ve mevzileri imha edilecektir. 150 saat sonra alanın batısı, doğusunda 10 kilometre derinlikte Türk-Rus devriyeleri başlayacaktır. Tel Rifat ve Münbiç’tetik teröristler bu bölgenin dışarısına çıkarılacaktır. Terörist sızmalarına karşı her iki ülke gereken önlemleri alacak ortak bir mekanizma kurulacaktır. Muhtıranın ülkelerimiz ve Suriyeli kardeşlerimiz için hayırlara vesile olmasını  diliyorum. Suriye’de barış, güvenlik ve istikrarın yeniden hakim olması için tüm gücümüzle çalışmamıza devam edeceğiz . Sayın Putin’e teşekkür ediyor, sizlere saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

PYD’liler çekilecek Türk-Rus ortak devriyesi başlayacak

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!