Gündem

TSK’da dev FETÖ operasyonu: 98 muvazzaf asker gözaltında

İstanbul merkezli iki farklı FETÖ soruşturmasında 98 muvazzaf asker, 118 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturmada, 35 ilde düzenlenen operasyonda, haklarında gözaltı kararı bulunan 98’i muvazzaf asker 118 şüpheliden 72’si yakalandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamaya göre, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan FETÖ üyelerinin beyanları ve ankesör/sabit hat analizleri sonucunda mahrem yapı içerisinde bulundukları tespit edilen 24’ü muvazzaf 42 şüpheli ile mahrem yapılanma içinde sivil yöneticilerle büfe/ankesörlü hatlar üzerinden iletişim sağladığı tespit edilen 74’ü muvazzaf, 2’si sivil 76 şüpheli olmak üzere toplam 118 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Soruşturma kapsamında, 35 ilde düzenlenen operasyonlarda, şu ana kadar 72 şüphelinin gözaltına alındığı öğrenildi. Bu şüphelilerden 52’si polis, 20’si ise jandarma gözetiminde bulunuyor.

BUGÜNE KADAR 1639 ŞÜPHELİ HAKKINDA İNCELEME YAPILDI

Savcılıkça yürütülen soruşturmalarda, bugüne kadar haklarında adli işlem yapılan 1639 şüpheli hakkında inceleme yapıldığı, 1131’nin (yüzde 69’u) sivil yöneticileriyle iletişim için kamuya açık büfe, market vb. yerlerde kurulu telefon hatlarını kullandıkları tespit edildi.

SABİT HATLARDAN SİVİL YÖNETİCİLERLE İRTİBAT

Bu kapsamda 68 albaydan 49’unun, 35 yarbaydan 29’unun, 70 binbaşıdan 57’si, 222 yüzbaşıdan 198’inin, 160 üsteğmenden 132’sinin, 67 teğmenden 65’inin, 20 asteğmenden 6’sının, 260 astsubaydan 168’inin, 378 uzman çavuş/erbaştan 155’inin ve 369 askeri öğrenciden 272’sinin örgüt mensuplarından sorumlu sivil yöneticileriyle sabit telefon hatları üzerinden irtibat kurdukları tespit edildi.

BUGÜNE KADAR 1604 ŞÜPHELİ TUTUKLANDI

Örgüt mensuplarından sorumlu sivil şahıslar tarafından örgüt içi iletişim amacıyla kullanılan açık büfe, market vb yerlerde kurulu telefon hatlarının incelenerek 29 Kasım 2017’den bugüne kadar yürütülen soruşturmalarda, 3034 şüpheli hakkında yakalama ve gözaltı talimatı verildiği, bunlardan 667’sinin etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanarak serbest bırakıldığı, 1604’ünün tutuklandığı kaydedildi. 345’i hakkında adli kontrol hükümleri uygulanırken, 32’si ise serbest bırakıldı. Halen firari olan 386’sının aranmasına devam edildiği bildirildi.

4 Yorum

  1. Yeni yetisen neslimizin aydinlatilmasinda, kullanilan Gazin kalitesine ve cinsine bir sekilde dikkat etmeliyiz…. su kadar, bu kadar fetöcü yakalandi demek…. ülkemizin bugüne kadar sarfettigi ve harcadigi tüm emekler cabalar bosuna gitti demektir… bir insanin yetismesi.. yetistirilmesi… 10 yillari aliyor… neslimizi daha iyi korumak icin.. seferberlik edilmesi lazim… gecmisden ders cikarip gelecekte bunlarin tekerrür etmemesi lazimmmmm

  2. 23 yılda albay olunuyor 28 yılda tuğgeneral.. Daha bunun bir de tümgenerali var korgenerali var ve Hulusi Akar gibi orgenerali var. Yanı bu adamların en küçük rütbelisi bile 28 Şubat muhtırasından (1997) önce sızmış orduya. Karadayı şöyle iyi komutandı ABD’ne böyle posta koydu diye ağıt yakanlar bir düşünsün bu FETÖtürkçü subaylar sızarken ATAtürkçü komutanlarımız neredeydi diye.
    Kandırmayalım kendimizi. Boşu boşuna yemeyelim birbirimizi Atatürkçü veya dindar kavgalarıyla. Önce vatan diyelim. Hangi kıyafeti giyerse giysin hangi söylemi yaparsa yapsın, önce içimize sızan Batı kuklalarını ve hayranlarını ayıklayalım.

  3. Yeterli değil arada bir operasyon yapıp bal çalıyorlar ağızlara
    Adam gibi ihraç olmadı tsk sıfırdan kurulmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı