Fotoğraf GaleriKültür-Sanat Haberleri

Yıldız Kenter’den siyah beyaz oyunculuk manzaraları

Türkiye'nin önemli tiyatro sanatçılarından 'Devlet Sanatçısı' Yıldız Kenter'in Devlet Tiyatroları (DT) çatısı altında Türk tiyatrosuna hizmet ettiği 11 yıl boyunca rol aldığı bazı oyunların fotoğrafları DT arşivinde yer alıyor.

Tedavi gördüğü hastanede pazar günü 91 yaşında hayatını kaybeden sanatçı Yıldız Kenter, Türk tiyatrosunda yüzlerce oyunda başrolde yer almış, birçok oyunun yönetmenlik görevini üstlenmiş ve çok sayıda tiyatrocu yetiştirmişti.

Kenter, Ankara Devlet Konservatuvarı’ndan mezun olduktan sonra 1948’den 1959 yılına kadar Devlet Tiyatrolarında görev yaptı.

Sahneye profesyonel olarak ilk kez 12 Aralık 1948’de Ankara Devlet Tiyatrosunda Shakespeare’in eseri ”Onikinci Gece” oyununda başrolde sahneye çıkan Yıldız Kenter, Ankara Devlet Konservatuvarında oyunculuk ve sahne öğretmenliği de yaptı.

Kenter, Muhsin Ertuğrul’un Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü görevinden alınmasından sonra kardeşi Müşfik Kenter ile DT’deki görevlerinden istifa ederek, İstanbul’da Kenter Tiyatrosunu kurdu.

CÜNEYT GÖKÇER’DEN OĞUZ DEMİRALP’E

Merhum usta sanatçı Yıldız Kenter‘in Devlet Tiyatrolarındaki yılları, sahnedeki anıları DT arşivinde fotoğraf kareleri olarak yerini aldı.

Thornton Wilde’ın 1952’de sahnelenen “Ramak Kaldı” ile Somerset Maugham’ın 1953-1954 Sanat Sezonu’nda oynanan “Lady Frederick” oyunlarında Kenter‘in rolünden bazı sahnelerin kareleri arşivde yer alıyor.

1954-1955 oyun sezonunda sanatseverlerle buluşan ve Yıldız Kenter‘in başrollerini usta oyuncu merhum Cüneyt Gökçer ile paylaştığı Jean Anouilh’ın “Şatoya Davet” oyunundan bir fotoğraf da tiyatronun ilk yıllarına ışık tutuyor.

Arşivdeki fotoğraflarda, 1956’da sahnelenen Abdülhak Hamit Tarhan’ın “Finten”, Müşfik Kenter‘in de rol aldığı Fritz Schweiger’ın “Misafir” ile Richard Nash’ın “Yağmurcu” oyunlarında Kenter‘in sahneleri siyah beyaz karelere yansıyor.

Yıldız Kenter ile kardeşi Müşfik Kenter‘in 1957-1958 yıllarında birlikte rol aldıkları ve onları binlerce insana sevdiren Ladislas Fodor’un “Çöl Faresi” oyununun bazı sahneleri de arşivde yer alıyor.

Kenter‘in, John Osborne’un 1958’de sahnelenen “Öfke” oyununda başrolleri paylaştığı merhum oyuncu Tomris Oğuzalp ile bir sahnesi de DT arşivinde bulunuyor.

Türkiye’nin önemli tiyatro sanatçılarından, ”hocaların hocası” Devlet Sanatçısı Yıldız Kenter’in Devlet Tiyatroları (DT) çatısı altında Türk tiyatrosuna hizmet ettiği 11 yıl boyunca rol aldığı bazı oyunların fotoğrafları DT arşivinde yer alıyor. Yıldız Kenter ile kardeşi Müşfik Kenter’in 1957-1958 yıllarında birlikte rol aldıkları ve onları tiyatroseverlere sevdiren oyun Ladislas Fodor’un “Çöl Faresi” oyunu da arşivde yer alıyor.
( Devlet Tiyatroları – Anadolu Ajansı )
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11Sonraki sayfa
Etiketler

2 Yorum

  1. Atatürk cumhuriyeti dev sanatçılar yetiştirdi.Birçok sanatçı, müzisyen, heykeltıraş, bilimadamı yetiştirdi. Hala o şarkıları dinliyoruz. O eserlere bakıyoruz. 17 yıldır iktidarlar.varmı güzel sanatlarda müzikte eğitimde bilimde başarıları. Başörtüsü ne özgürlük diye diye iktidara geldiler.başları göğe erdi.başörtüsü takınca mars’auydu mu gönderdiler? Bilimde sanat’da, felsefede yeni keşifler mi yaptılar?

  2. Mekanı cennet olsun. Bir güzelliği daha yolcu ettik hayatlarımızdan.
    Kendisini sahnede izleme ayrıcalığını yaşamış biri olarak, bu siyah beyaz fotoğraflara bakarken;
    Fotoğraflar ve filmlerin renklenmesiyle birlikte, kültür dünyamızın ve hayatlarımızın renklerinin ne kadar solduğunu ve pespayaleştiğini idrak etmek de ayrı bir acı tabii.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı